چهارشنبه, 01 تیر 1401 ساعت 12:36

خطرات 5جی برای صنعت هوانوردی


انجمن بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی (یاتا) از دولت‌ها خواست تا در موضوع همزیستی خدمات 5جی موبایل با ایمنی در هوانوردی همکاری کنند. این موضوع در هفتاد و هشتمین نشست عمومی سالانه یاتا در دوحه قطر بیان شد. تقابل اهمیت اقتصادی در دسترس قرار دادن طیف 5جی برای پشتیبانی از ارتباطات بی‌سیم تجاری و حفظ ایمنی مسافران، خدمه پرواز و هواپیماها یکی از اولویت‌های یاتا در این نشست است.
ویلی والش دبیرکل یاتا می گوید : ما نباید تجربه اخیر در ایالات متحده را تکرار کنیم.
گفتنی است که عرضه خدمات 5جی طیف باند C در ایالات متحده به دلیل تداخل با فرکانس ارتفاع سنج‌های رادیویی که برای فرود هواپیما و سیستم‌های ایمنی حیاتی هستند، اختلال زیادی در حمل و نقل هوایی ایجاد کرد.
یاتا از دولت ها خواست قبل از تصمیم گیری در مورد تخصیص طیف 5جی، هماهنگی و تفاهم متقابل بین تنظیم کنندگان مقررات رادیویی و صنعت هوانوردی انجام و اطمینان حاصل شود تا تخصیص هر فرکانس تأثیر نامطلوبی بر ایمنی و کارایی هوانوردی تداشته باشد. .
لازم به ذکر است که تصمیم یک جانبه سازمان هواپیمایی کشوری ایالات متحده مبنی بر الزام خطوط هوایی به تعویض یا ارتقاء ارتفاع سنج های رادیویی موجود تا جولای 2023 بسیار نگران کننده است. یاتا تاکید دارد که این شتاب زدگی غیر منطقی است چراکه با فرض ارتقاء سیستم ها چه تضمینی وجود دارد که شبکه 5جی در آینده نزدیک تغییر نیابد و دوباره این روند تکرار نشود.
والش گفت : ایمنی بالاترین اولویت ما است، اما با این رویکرد عجولانه نمی توان به آن دست یافت. ، سازمان هواپیمایی کشوری ایالات متحده باید به همکاری با همه ذینفعان به طور مشترک و شفاف، از جمله بخش مخابرات ادامه دهد تا راه‌حل‌ها و ضرب‌الاجل‌هایی که واقعیت را منعکس می‌کنند، تعریف شوند.
ایکائو و اتحادیه بین‌المللی مخابرات هر دو به کشورهای عضو، اهمیت اطمینان از عملکرد سیستم‌ها و خدمات هوانوردی موجود عاری از تداخل مضر را یادآوری کرده‌اند.

 

اخبار هواپیمایی

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…