ویزای مولتی کانادا | وقت سفارت کانادا | وقت سفارت آمریکا | وقت سفارت انگلیس| ویزای شینگن| ویزای ازبکستان| تور باکو

یکشنبه, 23 دی 1397 ساعت 19:49

درخواست شرکت های هواپیمایی برای تعیین تکلیف خسارت ناشی از زمین گیری هواپیماهای توپولف

 

دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی از تصویب تخصیص بودجه خسارت ناشی از زمین گیری هواپیماهای توپولف در کمیسیون عمران مجلس شواری اسلامی به عنوان تبصره الحاقی به لایحه بودجه خبر داد.

مقصود اسعدی سامانی ضمن اعلام درخواست پرداخت زیان زمین‌گیر شدن هواپیماهای توپولف چهار شرکت هواپیمایی، اظهار کرد: اواخر سال ۱۳۸۹ بود که سازمان هواپیمایی کشوری دستور داد کلیه هواپیماهای توپولف شرکت‌های هواپیمایی زمین گیر شوند و بدین طریق از پرواز آن‌ها جلوگیری به عمل آمد.

وی افزود : توقف بی برنامه هواپیماهای توپولف که دارای مجوز پرواز معتبر (CofA) ازسازمان هواپیمایی کشوری و طبق اعلام کارخانه سازنده هواپیماهای توپولف تاسال۲۰۲۰ میلادی قادر به پرواز بودند سبب شد تا سرمایه گذاری های سنگین نیروی انسانی و تجهیزاتی بلا استفاده و شرکت های هواپیمایی سهم بازار خود را از دست دهند و به دلیل زیان انباشته ناشی از دریافت وام ارزی برای خرید هواپیماهای مذکور خسارت شدیدی متحمل شوند. این اقدام دولت بدون هیچ تصمیمی برای جبران خسارت شرکتهای هواپیمایی ایران ایرتور، تابان، کاسپین و کیش ایر که دارنده هواپیماها بودند، صورت گرفت.

دبیر انجمن شرکتهای هواپیمایی با تاکید بر این که این چهار شرکت هواپیمایی ضرر و زیان زیادی را متحمل شده‌اند، بیان کرد: از سال ۱۳۸۹ دولت اقدامی برای پرداخت خسارت شرکت های هواپیمایی مذکور انجام نداده است و در حال حاضر می بایست با تعیین قیمت کارشناسی، خسارت‌هایی که شرکت‌های هواپیمایی مربوطه متحمل شده‌اند، پرداخت شود.

وی ادامه داد : عدم جبران خسارات وارده در طی سالهای متمادی و افزایش نرخ تسعیر ارز وام های دریافتی سبب شده تا مشکلات این شرکت ها دو چندان شود. از این رو از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی درخواست داریم برای احقاق حقوق ضایع شده شرکت های دارنده توپولف طی تبصره الحاقی به لایحه بودجه 1398جبران خسارت وارد شده را با نظر سازمان حسابرسی مورد توجه و تایید قرار دهند.

گفتنی است محدودیت های ناشی از تحریم ها در دهه70 سبب شد تا بیش از 40 فروند هواپیمای توپولف به کشور وارد و سالانه بیش از 25 درصد از مسافران هوایی کشور را جابجا کنند. تشدید تحریم ها در سال 1386 نیز بسیاری از شرکت ها را وادار ساخت تا هواپیماهای اجاره ای را خریداری و نسبت به سرمایه گذاری انسانی و سخت افزاری آنها در فرودگاه ها اقدام کنند.

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…