ویزای مولتی کانادا | وقت سفارت کانادا | وقت سفارت آمریکا | وقت سفارت انگلیس| ویزای شینگن| ویزای ازبکستان| تور باکو

چهارشنبه, 19 ارديبهشت 1397 ساعت 10:22

قوانین دست و پا گیر


آمار خطوط هوایی نشان می دهد که در سال 2017 هیچ حادثه منجر به فوت در پروازهای جت خطوط هوایی جهان رخ نداد . از این رو کارشناسان هوایی ، سال گذشته را ایمن ترین سال در تاریخ هواپیمایی مسافری خواندند. بنا بر مطالعات شبکه ایمنی هوایی ، احتمال وقوع حادثه برای هواپیماهای بزرگ خطوط هوایی شش صدم در هر یک میلیون پرواز و یا به عبارتی یک حادثه در هر 16 میلیون پرواز است . بر این اساس ، شبکه ایمنی هوایی ، گزارش می دهد که در سال 2017 هیچ حادثه منجر به فوت در پروازهای جت خطوط هوایی جهان صورت نگرفته است .
اگرچه ده حادثه برای خطوط هوایی باری و هواپیماهای توربوپراپ در سال گذشته رخ داد که در مجموع 79 مجروح و کشته داشت ولی این آمار نیز نسبت به سال 2016 بسیار کاهش داشته است . بدترین حادثه سال گذشته مربوط به یک فروند هواپیمای باربری ترکیه بود که به دلیل مه شدید در نزدیکی فرودگاه سقوط کرد . در این سانحه 35 نفر روی زمین و 4 نفر از خدمه پرواز کشته شدند . بر اساس آمار شبکه ایمنی هوایی روند کشته شدگان سوانح هوایی در طول دو دهه گذشته روند نزولی داشته است . بر این اساس در سال 2005 تعداد 1015 نفر در سوانح هوایی جهان کشته شدند که نسبت به سال گذشته کاهش چشمگیری را نشان می دهد.
شبکه ایمنی هوایی اشاره دارد که در سال 2016 بیش از 412 نفر در سوانح هوایی ایالات متحده کشته شدند که همگی مربوط به هواپیماهای کوچک غیر مسافری بودند . این گزارش می افزاید که بدترین سانحه جتهای مسافری در سال 2015 در مصر رخ داد که طی آن 100 نفر کشته شدند .
با مرور این آمارها به خوبی در می یابیم که سطح ایمنی در پروازهای خطوط هوایی جهان روند صعودی داشته است . این روند مدیون به کارگیری تکنولوژی های نوین در هواپیماهای جدید ، به روز رسانی ناوگان ، تصویب مقررات جدید ، رعایت اصول ایمنی ، بازرسی های مستمر و آموزش های فراگیر و به روز در تمامی سطوح خطوط هوایی است .
گرچه این شاخص ها در ایران نیز رعایت می شود ولی شرکتهای هواپیمایی به جهت به روز رسانی ناوگان و برخورداری از تکنولوژی های نوین آن ، نیازمند حمایت و توجه دولت هستند . آنچه شرکتهای هواپیمایی انتظار دارند ، ارایه راهکارهای حمایتی برای خرید هواپیماهای جدید تر و حذف خرده قوانینی است که تاریخ مصرف آنها به اتمام رسیده ولی هیچ کس شهامت حذف آنها را ندارد .
تورج دهقانی زنگنه
رئیس هیات مدیره
انجمن شرکتهای هواپیمایی ایران

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…