شنبه, 21 آبان 1401 ساعت 08:31

نقش بوئینگ در بازار آینده


بوئینگ به طور جدی برای بازگرداندن بوئینگ737 مکس به خدمت کار می کند، روندی که تا اوایل سال 2025 ادامه خواهد داشت . همچنین تحویل 115 فروند بوئینگ 787 که ساخته شده اما در مدت وقفه ای نزدیک به 20 ماه نیز دو سال طول خواهد کشید.
افزایش تولید هر خط فرآیندی کند و دشوار است. خط تولید 737 در دسامبر 2019 تعطیل شد. این خط اکنون برای تولید 31 فروند 737 در ماه طراحی شده است.
خط تولید بوئینگ 787 نیز به نیم هواپیما در ماه کاهش یافته است و چند سال طول می کشد تا تولید به وضع سابق بازگردد.
مدیر عامل شرکت در این باره گفت که ثبات و قابلیت اطمینان کلیدهای بهبود بوئینگ از هواپیمای مکس و بحران های همه گیری است که باعث تضعیف مالی و اعتباری شرکت شده است.
وی همچنین گفت که برنامه‌ای برای راه‌اندازی یک هواپیمای جدید برای پر کردن شکاف در خط تولید ندارد. اشاره او به موقعیت ضعیف بوئینگ در برابر ایرباس321 نئو است.
مدیرعامل بوئینگ افزود: قصد دارد هواپیمای جدید شرکت حداقل 20 درصد کارآمدتر از هواپیماهای امروزی باشد. او بر این باور است که موتورهایی با فناوری امروز تنها 10 درصد سود خواهند داشت. وی افزود که بوئینگ تا دهه آینده برنامه جدیدی ندارد زیرا موتور جدید تا آن زمان آماده نخواهد شد.
ورود یک هواپیمای جدید
مدیر عامل بوئینگ می گوید : هواپیماها تقریباً هر 15 سال یکبار بازآفرینی می شوند. آنها معمولاً برای پر کردن جایگاه یا شکاف محصولی که فکر می کنید نسبت به نمونه کارها دارید اختراع نمی شوند. آنها باید پیشرفتی ارائه دهند که خطوط هوایی را تشویق کند که بخواهند زودتر آنها را دریافت کنند و هواپیماهایی را که در حال حاضر دارند جابجا کنند.
در مورد آینده چطور؟
صنعت به این نتیجه گیری رسیده که بوئینگ برای رقابت موثر با ایرباس به یک هواپیمای جدید نیاز دارد. اما به نظر می رسد هدف مدیرعامل برای دستیابی به حداقل 20 درصد اقتصاد عملیاتی بهتر این امر را رد می کند. او معتقد است که موتورهای امروزی در بهترین حالت 10 درصد پیشرفت خواهند داشت. در این میان موتور RISE Open Fan پیشنهادی CFM دارای هدف 20 درصد بهینه سازی است که زودتر از سال 2035 به بازار عرضه نخواهد شد.
رسیدن به هدف
مدیر توسعه محصول بوئینگ نیز گفت که یک بدنه جدید می تواند نیمی از پیشرفت اقتصادی مورد نیاز برای یک هواپیمای جدید را فراهم کند.
اظهارات او بیانگر این است که بدنه هواپیما فقط 5 درصد سود ارائه می دهد در حالی که بقیه باید از موتورها باشد.
چطور به آنجا میرسی؟
مواد مورد استفاده برای بدنه یکی از عوامل هستند. در بوئینگ 787، استفاده از کامپوزیت ها یک تغییر مهم بود. پیشرفت در مواد از آن زمان به طور بالقوه پیشرفت چشمگیری داشت. طراحی بال 787 نیز یک تغییر گام دیگر بود.
از نظر فنی، به نظر می رسد که بوئینگ می تواند به هدف خود برسد، حتی اگر موتورها به جای انقلابی، روند تکاملی را طی کنند. طرف دیگر معادله این است که بوئینگ ابتدا کدام بخش از بازار را انتخاب می کند.
بازگشت به حالت عادی
مدیران شرکت، بازگشت بوئینگ به حالت عادی را تشریح کردند و برای دستیابی به این هدف، 2025-2026 را هدف قرار دادند و با تخصیص 10 میلیارد دلار تا سال 2026 امید به بهبود در طول مسیر دارند.
مدیرعامل بوئینگ در آوریل امسال 65 ساله شد که معمولاً سن بازنشستگی اجباری است. او معافیت دریافت کرد تا در صورت تمایل هر دو طرف تا 70 سالگی(یعنی تا سال 2027) خدمت کند و به اهداف خود دست یابد. اهدافی که مخالفانی نیز در بین سهامداران دارد.

 

 

اخبار هواپیمایی

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…