ویزای مولتی کانادا | وقت سفارت کانادا | وقت سفارت آمریکا | وقت سفارت انگلیس| ویزای شینگن| ویزای ازبکستان| تور باکو

شنبه, 19 خرداد 1397 ساعت 13:13

تاثیر افزایش قیمت سوخت بر خطوط هوایی 2


انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی (یاتا) برآورد می کند که میانگین قیمت سوخت جت برای سال جاری به قیمت هراسناک 80 دلار به ازای هر بشکه برسد. به این ترتیب انتظار می رود که تاثیر هزینه های سوخت بر شرکت های هواپیمایی در سراسر جهان در سال 2018 به 39.3 میلیارد دلار بالغ گردد. اما آیا افزایش قیمت سوخت را صرفا باید به عنوان یک خبر بد برای شرکت های هواپیمایی در نظر بگیریم؟ یکی از بانک های سرمایه گذاری در این ارتباط می گوید: "این امر ممکن است برای شرکت های هواپیمایی در سراسر جهان از جمله سه شرکت هواپیمایی بزرگ ایالات متحده یعنی دلتا، یونایتد و آمریکن خوب هم باشد".
تاثیر بر خطوط هوایی
تنها یک لحظه به آمار فعلی توجه کنید. طبق یکی از برآوردها، شرکت های هواپیمایی ایالات متحده تقریبا حدود 17.3 میلیارد گالن (یا 412 میلیون بشکه) سوخت برای پروازهای داخلی و بین المللی مصرف کرده اند. در آن سال، قیمت یک گالن سوخت در حدود 1.69 دلار بوده است. اگر ما هزینه های سوخت خطوط هواپیمایی ایالات متحده را به ازای هر صندلی در هر مایل پروازی در مسیرهای داخلی محاسبه کنیم، این نتایج به دست خواهد آمد: هزینه های سوخت شرکت دلتا ایرلاینز از 2.1 سنت در سه ماه دوم ال 2016 به 2.4 سنت در سه ماه دوم سال 2017 افزایش یافته است. هزینه های سوخت شرکت هواپیمایی آمریکن نیز از 2 سنت به 2.2 سنت در همین مدت رسیده است. برای خط هوایی یونایتد این تغییر از 1.8 سنت به 2 سنت بوده است.
دفعه قبلی که نرخ سوخت افزایش یافت، ارزش سهام شرکت های هواپیمایی به دلیل آنکه هزینه های برنامه ریزی نشده افزایش زیادی یافته بود، بسیار کاهش پیدا کرد. به عنوان مثال، سهام شرکت هواپیمایی یونایتد تا یک سوم کاهش یافت. به گزارش بیزنس اینسایدر بر اساس آمار بانک سرمایه گذاری مورگان استنلی، در سال 2008 قیمت نفت خام به 140 دلار در هر بشکه نیز رسیده بود، اما این افزایش قیمت می تواند خبر خوبی نیز برای خطوط هوایی در این دوره باشد. راجیو لووانی، تحلیلگر بانک در این ارتباط می گوید: "بحث های زیادی میان سرمایه گذاران در رابطه با تاثیر قیمت بالاتر نفت بر سهام شرکت های هواپیمایی وجود داشته است، و به نظر ما، قیمت سوخت بالاتر اتفاقا خوب است."
بر اساس گزارش مورگان استنلی، افزایش قیمت نفت می تواند برای خطوط هوایی مناسب باشد؛ زیرا این امر باعث ایجاد نظم قیمت گذاری و ظرفیت، اعمال محدودیت های مالی بر روی هزینه ها و سرمایه، و گسترش چندجانبه شرکت خواهد شد. با افزایش نرخ سوخت، شرکت های هواپیمایی نیز دوباره دلیلی برای افزایش نرخ کرایه های خود خواهند یافت و از این طریق می توانند مقداری نیز کاهش درآمدها در سال های اخیر را نیز جبران سازند.
در مورد بزرگ ترین خط هوایی کم هزینه دنیا، رایان ایر، اگر چه قیمت کرایه های آن در سال مالی 2018 به طور متوسط 3 درصد کاهش داشته است، اما این شرکت هواپیمایی اعلام کرده است انتظار دارد که بالاتر از نرخ متوسط ظرفیت رشد اتحادیه اروپا به توسعه خود ادامه دهد که این امر تاثیری منفی بر افزایش نرخ کرایه ها خواهد داشت. همچنین این خط هوایی پیش بینی کرده است که فشارهای بیشتری بر روی افزایش نرخ کرایه ها در این سال وجود خواهد داشت که به دلیل آن است که قیمت به شدت بالاتر سوخت به ویژه بر روی شرکت های هواپیمایی اروپایی که چشم اندازی به کسب سود ندارند تاثیر خواهد گذاشت.
این افزایش قیمت تا چه حد خواهد بود
بر اساس آخرین ارزیابی قیمت سوخت جت توساط اتحادیه بین المللی حمل و نقل هوایی یاتا در 11 مه 2018، قیمت جهانی سوخت جت به میزان 3.7 درصد در مقایسه با یک هفته پیش خود افزایش نشان می دهد و به 92 دلار در هر بشکه رسید که معادل 5.4 درصد افزایش در مقایسه با همان زمان در یک ماه پیش می باشد. این قیمت در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته نیز 54.2 درصد افزایش یافته است. با نگاهی به چشم انداز گسترده تر تحولات قیمت سوخت: هزینه سوخت جت در ژانویه 2016 در تقریبا کمترین میزان خود در پنج سال پیش با حدود 40 دلار در هر بشکه بوده است. از آن زمان به بعد، نرخ سوخت به طور پیوسته افزایش یافت و به 92 دلار کنونی در ماه مه 2018 رسیده است.
برای تجزیه اطلاعات بر اساس مناطق جغرافیایی متفاوت، قیمت سوخت در تاریخ 11 مه 2018، از 90 دلار در هر بشکه برای منطقه خاورمیانه و آفریقا تا تقریبا 95 دلار در هر بشکه در آمریکای لاتین و مرکزی متغیر بوده است. در همین حال، قیمت سوخت در اروپا به همراه کشورهای مستقل مشترک المنافع و همچنین آمریکای شمالی تا 93 دلار به ازای هر بشکه می باشد. سهم کلی در شاخص قیمت جهانی سوخت در دوره 4 الی 11 مه 2018 نشان می دهد که آمریکای شمالی و اروپا و کشورهای مستقل مشترک المنافع به ترتیب با 39 درصد و 28 درصد پیشرو در این مسیر هستند. به دنبال آنان منطقه آسیا و اقیانوسیه با 22 درصد قرار گرفته است.
طبق داده های یاتا، پیش بینی می شود قیمت کلی سوخت جت برای سال 2018، به استثنای هزینه های حمل و نقل برابر با 83.4 دلار برای هر بشکه باشد. این امر سبب خواهد شد تا هزینه سوخت صنعت هواپیمایی تجاری در این سال به 39.3 میلیارد دلار بالغ گردد.

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…