مدیریت پروازهای اربعین

مقصود اسعدی سامانی دبیرانجمن شرکت‌های هواپیمایی در خصوص قیمت بلیت پروازهای اربعین گفت: سقف نرخ مشخصی برای پرواز به بغداد و نجف در مقطع زمانی ۱۳ تا ۲۲ آبان ماه تعیین شده است و همه شرکت‌ها متعهد هستند این نرخ نهایی را رعایت کنند.

وی افزود :  بعد از سوء استفاده‌هایی که در سال‌های گذشته فروشندگان بلیت هواپیما در مسیرهای نجف و بغداد داشتند امسال نیز شرکت‌های هواپیمایی تصمیم گرفتند که نرخ بلیت پروازهای نجف و بغداد را نهایی کنند و با قیمت مشخص به فروش برسانند.

سامانی با توضیح اینکه بلیت پروازهای خارجی مشمول قیمت‌گذاری نیست و معمولا تابع قانون عرضه و تقاضا است و معمولا نرخ‌گذاری ثابتی ندارد، گفت: با این حال به دلیل علاقه‌مندی شرکت‌های هواپیمایی برای مشارکت در این امر مهم در جلسه هماهنگی با سازمان هواپیمایی کشوری قرار شد سقف نرخی برای پرواز به بغداد و نجف در مقطع زمانی ۱۳ تا ۲۲ آبان ماه تعیین کنیم و همه شرکت‌ها متعهد هستند این نرخ نهایی را رعایت کنند.

دبیرانجمن شرکت‌های هواپیمایی ادامه داد: بر اساس توافقی که انجام شد و به تایید هیئت مدیره انجمن شرکت‌های هواپیمایی رسید قیمت های رفت و برگشت در مسیر تهران- نجف- تهران یک میلیون و دویست هزار تومان؛

تهران- بغداد- تهران نیز یک میلیون و دویست هزار  تومان؛ مشهد- نجف -مشهد یک میلیون و پانصد هزار تومان و هم‌چنین مشهد- بغداد -مشهد یک میلیون و پانصد هزار تومان است. این قیمت‌ها برای مسیرهای یک طرفه به نصف کاهش پیدا می‌کند.

وی با اعلام اینکه فقط از تهران و مشهد پرواز نداریم، ادامه داد:سال گذشته از ۱۵ فرودگاه پروازها انجام گرفت و امسال هم پیش‌بینی می‌کنیم در همین تعداد فرودگاه پرواز داشته باشیم اما بیشتر پروازها از فرودگاههای امام و مشهد خواهد بود.

وی خبر داد که قرار بر این است در سایر شهرها هم مشابه نرخ تهران اعمال شود.

سامانی در پاسخ به این سوال که اگر زائران با قیمتی غیر از این مبلغ بلیت خریداری کردند به کجا باید مراجعه کنند، گفت:قرار شد شرکت‌ها  بلیت‌های خود را در دفاتر فروش خود یا آژانس‌های طرف قرارداد به فروش برسانند که لیست آن متعاقبا اعلام خواهد شد و واسطه ها نیز باید با همین نرخ بلیت ها را به فروش برسانند.

وی افزود با توجه به فرصت باقی مانده تا ۲۰ مهرماه همه‌ شرکت های هواپیمایی نسبت به برنامه ریزی های پروازی اقدام و مجوزهای لازم را از سازمان هواپیمایی کشوری و و فرودگاه مبدا و مقصد خواهند گرفت.

 

سامانی گفت:  بعد از بیستم مهرماه که تعداد پروازها مشخص شد لیست دفاتر فروش هم درسایت سازمان و انجمن اعلام خواهد شد .