ایران‌ایر سد تحریم‌ها را شکست

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی معتقد است: با ورود نخستین فروند از هواپیماهای خریداری شده از سوی ایران‌ایر عملا سد سنگین تحریم‌ها علیه صنعت هوایی ایران که برای سال‌های طولانی ادامه داشت شکسته شده است.

مقصود اسعدی سامانی با بیان این مطلب، اظهار کرد: در طول ماه‌هایی که از اجرای توافق هسته‌ای می‌گذرد گمانه‌زنی‌های زیادی درباره‌ی اجرایی بودن یا ناممکن بودن توافقات ایران برای خرید هواپیماهای مسافرتی مطرح شد که در این میان بعضی سنگ‌اندازی‌ها از سوی قدرت‌های خارجی باعث به وجود آمدن تردیدهایی در این زمینه شد.

وی با بیان این‌که خوشبختانه تمام مقدمات لازم برای رسیدن هواپیماهای جدید به ایران طی شد، گفت: با رسیدن نخستین ایرباس مشخص شد که مشکلات و گمانه‌زنی‌های گذشته دیگر وجود ندارد. چند روز قبل نیز با رسیدن هواپیماهای ATR دیدیم که امکان اجرایی کردن دیگر قراردادها نیز وجود دارد از این‌رو می‌توان به تغییر وضعیت ایرلاین‌های ایرانی پس از اجرای این توافق امیدوار بود.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی در پاسخ به این سوال که آیا در کنار ایران‌ایر دیگر ایرلاین‌های ایرانی نیز شانس خرید هواپیماهای جدید را خواهند داشت، توضیح داد: همان طور که چند هفته قبل شرکت آسمان به توافقی با بوئینگ دست یافت دیگر ایرلاین‌ها نیز مذاکرات خود را با هواپیماسازان بزرگ جهان ادامه می‌دهند. البته هنوز این مذاکرات به نتیجه قطعی نرسیده اما ما امیدواریم با حمایت‌هایی که صورت می‌گیرد و وضعیت منابع مالی شرکت‌های هواپیمایی‌ ایرانی را ارتقاء می‌دهد امکان آن به وجود می‌آید که در آینده دیگر هواپیماسازان ایرانی نیز بتوانند نسبت به نهایی کردن قراردادهای خود اقدام کنند.

همایش بین المللی حمل و نقل و لجستیک ایران

همایش بین المللی حمل و نقل و لجستیک ایران با محوریت نقش و اهمیت جایگاه حمل و نقل و لجستیک برای دستیابی به اهداف سند چشم انداز بیست ساله توسط فدراسیون حمل و نقل و لجستیک ایران در روزهای 24 و 25 تیرماه در تهران برگزار خواهد شد .

هدف از برگزاری این همایش بررسی و  معرفی فرصت های سرمایه گذاری داخلی و خارجی در حوزه حمل و نقل و لجستیک می باشد . محورهای اصلی همایش عبارتند از : کاربردهای حمل و نقل و تجربیات لجستیکی ، لجستیک تجاری و ترانزیت ، لجستیک و صنایع مختلف ، اقتصاد حمل و نقل ، توانمند سازی لجستیک و حمل و نقل .

نورسیده های هما در مهرآباد

همزمان با فرود چهار فروند هواپیمای ATR مهندس فرهاد پرورش در نشست خبری به همراه مهندس علی عابدزاده رئیس سازمان هواپیمایی کشوری و آقای اصغر فخریه كاشان و همچنین معاون مدیرعامل ATR خبر داد تا پایان سال ۵ فروند دیگر از هواپیماهای ATR وارد كشور می‌شود.

وی توضیح داد: پنجمین فروند از هواپیماهای ATR در ماه آگوست میلادی وارد كشور می‌شود و بدین ترتیب ایران تا پایان سال ۲۰۱۷ صاحب ۹ فروند هواپیمای  ATR می‌شود.

پرورش همچنین خبر داد: ایران‌ایر تا پایان سال ۲۰۱۷، ۴ فروند دیگر هواپیمای ایرباس تحویل خواهد گرفت كه از نوع ۳۲۰ خواهد بود. هم‌اكنون ۹۵ درصد از كارهای خرید ایرباس‌ها انجام گرفته است.

وی همچنین خبر داد: اردیبهشت ماه سال ۹۷ ایران نخستین بوئینگ ۷۷۷ خود را تحویل خواهد گرفت و تا پایان سال ۲۰۲۰ صاحب ۲۰ فروند بوئینگ از نوع ۷۷۷ سری 300 خواهد شد.

پرورش همچنین توضیح داد كه با ورود ATR ها فرودگاه‌های كم برخوردار از پروازهای منطقه‌ای برخوردار خواهند شد و گفت: تجهیز فرودگاه‌های كوچك به هواپیماهای منطقه‌ای دستور دولت بود كه از سوی وزارت راه و شهرسازی و هواپیمایی هما مورد پیگیری قرار گرفت. نمایندگان مجلس بارها به ما رجوع كرده بودند و تقاضا داشتند كه پروازهای كوچك در استان آن‌ها انجام شود. مردم از طریق استانداری‌ها و همچنین نمایندگان خود بارها این تقاضا را به گوش ما رساندند.

مدیرعامل شركت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران خبر داد: به همراه ۴ فروند هواپیمای ATR وارد شده به كشور قطعات مورد نیاز پیش‌بینی شده نیز وارد شده است .

وی توضیح داده است: این اولین بار است كه هم برای خرید هواپیما و هم برای خرید قطعه با كمپانی سازنده به طور مستقیم وارد گفتگو شده‌ایم.

پرورش همچنین در خصوص نحوه تامین مالی هواپیماهای ATR خبر داد: این هواپیماها از طریق مصوبه صندوق توسعه ملی تامین اعتبار شده است و برای تامین مابقی این هواپیماها منطقه انتخاب فاینانسور تعیین خواهد شد.

ورود هواپیماهای جدید ATRتا پایان هفته
دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی اعلام کرد: تا پایان هفته جاری چهار فروند هواپیمای ATR وارد ناوگان ایران خواهد شد.
مقصود اسعدی سامانی با تایید این خبر اعلام کرد: در حال حاضر مسوولان فنی شرکت ایران ایر در کشور فرانسه حاضر شده اند تا با انجام بررسی های نهایی مقدمات ورود چهار هواپیمای جدید به ناوگان ایران را فراهم آورند.
به گفته وی، در صورتی که اشکال خاصی در این فرآیند به وجود نیاید در طول روزهای آینده ابتدا دو فروند هواپیما به سمت ایران پرواز می کنند و در مدت کوتاهی بعد از آن دو فروند دیگر نیز وارد ایران خواهند شد.
دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی ادامه داد: طبق برنامه ریزی های صورت گرفته شرکت ATR باید در سال ۲۰۱۷ به ایران هفت فروند هواپیما بدهد که امکان ورود چهار فروند آن ظرف روزهای آینده فراهم شده است.

قرارداد ATR ها امضا شد
پنج‌شنبه ۲۴ فروردین در محل هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران و با حضور مقامات کمپانی ATR و مدیرعامل این شرکت هواپیمایی،قرارداد خرید 20 فروند هواپیمای ATR72-600 به امضای مقامات دو کشور رسید که در همین راستا فرهاد پرورش، مدیرعامل هما با بیان اینکه نوسازی ناوگان هوایی کشور پس از مذاکرات هسته ای آغاز شد گفت: یکی از سیاست‌های وزارت راه و شهرسازی توسعه ناوگان هوایی متناسب فرودگاه‌های کوچک بوده است.
وی در همین رابطه ادامه داد: بر اساس آمار ارائه شده تنها 90 دردصد جابه‌جایی مسافران از چند فرودگاه صورت می‌گیرد و تنها 10 درصد سهم فرودگاه‌های کوچک است.
پرورش افزود: در همین راستا هما توانست خریدار بهترین هواپیماهای کوچک ۷۰ نفره باشد، امروز نیز بعد از حدود ۱۵ ماه با شروع مذاکرات و تفاهمات اولیه در سفر آقای روحانی به فرانسه قرارداد نهایی در تهران به امضای مقامات دو کشور می‌رسد.
مدیرعامل شرکت هواپیمایی هما با اشاره به اینکه این قرارداد به ایران اجازه می‌دهد که در صورت تفاهم با کمپانی ATR علاوه بر ۲۰ فروند خریداری شده ۲۰۰ فروند هواپیمای دیگر از همین مدل خریداری و وارد کشور شود، اظهار داشت: در حال حاضر چهار فروند از هواپیماهای ATR آماده تحویل به ایران است که پس از انجام مراحل تست تا یک ماه دیگر وارد ایران می‌شود و پنج فروند دیگر از این هواپیماها تا پایان سال۲۰۱۷ به ایران منتقل می‌شود. بر این اساس ایران تا پایان سال صاحب ۹ فروند هواپیمای کوچک منطقه‌ای خواهد شد.
وی در خصوص جزییات هواپیماهای خریداری شده گفت: هواپیماهای سفارش شده ۷۰ نفره از نوع ملخی با طول پرواز ۱۵۰۰ کیلومتر است که در حالت عادی مصرف سوخت بسیار کمی دارد.
پرورش تصریح کرد: بر اساس قرارداد هما با ATR این کمپانی در حوزه اقتصادی، فنی و عملیاتی با ایران همکاری خواهد داشت و ما در کنار قرارداد با ایرباس یک قرارداد هم در حضور رئیس سازمان هواپیمایی کشوری و مدیرعامل ایرباس‌ داشتیم که قرار شد ایران و ایرباس همکاری در زمینه امکان تولید قطعات در حوزه سخت افزاری و نرم‌افزاری با استفاده از پتانسیل موجود در داخل کشور را داشته باشند.اکنون همین امتیاز را در قرارداد با ATR تسری داده‌ایم و پیش بینی کردیم که در آینده این همکاری بین دو شرکت وجود داشته باشد.

اعضای انجمن

logos