ویزای مولتی کانادا | وقت سفارت کانادا | وقت سفارت آمریکا | وقت سفارت انگلیس| ویزای شینگن| ویزای ازبکستان| تور باکو

چهارشنبه, 12 تیر 1398 ساعت 23:04

ناامیدی شرکتهای هواپیمایی از دریافت ارز نیمایی


مقصود اسعدی سامانی گفت : شرکت های هواپیمایی از دریافت ارز نیمایی ناامید شده اند. ارزی که به این شرکت ها داده می شود، به طور عمده در بازه نرخ سامانه سناست اما شرکت ها مجبورند هزینه ها را با این نرخ هماهنگ کنند و با توجه به شرایط ارزی دولت، به نظر نمی رسد که فشار بیشتر شرکت ها به دریافت ارز نیمایی منجر شود. ضمن اینکه اگر ارز نیمایی هم پرداخت شود، به طور معمول در قالب یورو یا دلار نیست. سامانه نیما بیشتر ارزهایی مثل یوآن چین یا سایر ارزها را عرضه می کند که نرخ تبدیل آن 15 تا 16 درصد است. نرخ انتقال هم هزینه دیگری است که به شرکت های هواپیمایی تحمیل می شود. شرکت های هواپیمایی ناگزیرند خود را با هر نرخ ارزی که به آن داده می شود تطبیق دهند و هزینه ها را با توجه به عدم دریافت ارز نیمایی مدیریت کنند اما به طور طبیعی، ادامه این روند در طولانی مدت زمینه افزایش قیمت ها را فراهم می کند.
تلاش شرکت های هواپیمایی این است که قیمت بلیت هواپیما براساس سقف نرخی که در آذرماه سال گذشته تعیین شده، باقی بماند. طی ماه های اخیر هزینه های نیروی انسانی با توجه به مصوبه دولت برای افزایش حقوق کارمندان و کارگران و تورم موجود در اقتصاد کشور هم رشد کرده است اما هزینه شرکت ها تا جای ممکن برای عدم افزایش قیمت بلیت مدیریت می شود. با این حال ممکن است در بعضی مقاطع قیمت ها افزایش پیدا کند.
در سال جاری قرار است کل حجاج ایرانی با هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران به عربستان سعودی سفر کنند. این توفیقی است که نصیب هما شده اما مشکلات و محدودیت هایی در انجام این ماموریت مهم و حساس وجود دارد که امیدواریم با همکاری دیگر شرکت های هواپیمایی به خوبی انجام شود. در سال های گذشته بخشی از حجاج ایرانی با پروازهای سعودی به سرزمین وحی سفر می کردند اما سعودی ها امسال اعلام کردند که تنها شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی با ناوگان ملکی خود می تواند حجاج را جابه جا کند که باتوجه به محدودیت ناوگان، حساسیت این ماموریت برای هما افزایش پیدا می کند.
رایزنی هایی انجام شده تا در فرودگاه های مدینه و جده سوخت لازم برای هواپیماهای هما تامین شود و از بابت ارائه خدمات فرودگاهی به پروازهای هما نگرانی وجود ندارد.
قرار است شرکت های هواپیمایی بخشی از پروازهای داخلی و خارجی هما را در مقطع انتقال حجاج انجام دهند تا مسافرانی که بلیت خریدند به پروازهای خود برسند. باوجود کاهش راندمان موتور هواپیماها در فصل گرما، امیدواریم شرکت ها بتوانند به تعهدات خود نسبت به مسافران عمل کنند.

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…