چهارشنبه, 23 اسفند 1396 ساعت 14:16

زمین‌گیر کردن هواپیماى ATR ،خسارت میلیاردی آسمان


مدیرعامل شرکت هواپیمایی آسمان با بیان اینکه زمین‌گیر کردن هواپیماى ATR آسمان پس از سانحه، یک اقدام احتیاطى از سوى سازمان هواپیمایى کشورى بود که باعث تعجب و شگفتى کارخانه سازنده هواپیماهاى ATR شد، گفت: این اقدام غیرلازم، باعث شده تاکنون هواپیمایى آسمان، میلیاردها تومان خسارت‌دیده و نگرانى در بین خلبان‌ها و کارکنان پروازى این نوع هواپیما پدید آمده است.
حسین علایی در باره مشکل پزشکی خلبان عنوان کرد: هیچ ارتباطى بین وضعیت جسمى خلبان و سانحه یاسوج در گزارش انتشاریافته از سوى دفتر بررسى سوانح سازمان هواپیمایى کشورى ذکر نشده است. از سوى دیگر بر اساس مطالب درج‌شده در صفحه 9 گزارش مزبور، از ٢٤ خردادماه سال ١٣٨٩ زنده‌یاد خلبان فولاد پس از عمل قلب که در سال ١٣٨٨ انجام داده است، مجاز بوده تا با یک کمک‌خلبان که محدودیت پزشکى و عملیاتى نداشته باشد، پرواز کند که این امر توسط شرکت هواپیمایى آسمان کاملاً رعایت شده است. وی تأکید کرد: خلبان دوم پرواز یاسوج مرحوم کاوه خلیلى بوده که ٣٦ سال سن داشته و کاملاً سالم و سلامت بوده است
مدیرعامل آسمان افزود : مرحوم خلبان حجت‌الله فولاد از اردیبهشت‌ماه ١٣٩٦ معلم خلبان بوده و از ١٣٩٦/٧/٢ معلم خلبان منتخب سازمان هواپیمایى کشورى شده است و تمامى مجوزهاى وى از سوى سازمان هواپیمایى کشورى صادرشده است. بنابراین مشکلى براى پرواز نداشته است. باید توجه داشت که معلم خلبانان منتخب سازمان هواپیمایى کشورى یا TRE ها اساتیدى هستند که مجاز به ارزیابى سایر خلبان‌ها در حین پرواز هستند.
علایی در باره بیمه هواپیما گفت: متأسفانه جناب آقاى تاجگردون در جریان استیضاح وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعى، چنین مطلب نادرستى را بیان کرد که بلافاصله از سوى شرکت هواپیمایى آسمان تکذیب شد.
وی با بیان اینکه تمامى هواپیماهاى شرکت آسمان و سرنشین‌های آن‌ها ازجمله هواپیماى سانحه دیده در کوه دنا، همگى تحت پوشش شرکت بیمه ایران بوده و اصولاً هیچ هواپیمایى بدون داشتن اسناد و مدارک بیمه معتبر، مجوز پرواز از سازمان هواپیمایى کشورى دریافت نمی‌کند، خاطرنشان کرد: یک خودرو هم نمی‌تواند در خیابان بدون داشتن برگه بیمه حرکت کند چه برسد به هواپیما که به‌طور مرتب تحت نظارت قرار دارد. اگر قبل از بیان این مطلب، از هواپیمایى آسمان دراین‌باره سؤال می‌شد، اطلاعات صحیح در اختیار نماینده محترم قرار می‌گرفت.
علایی در باره گزارش هواشناسی توضیح داد: آنچه بایستى موردتوجه قرار گیرد، گزارش رسمى سازمان هواپیمایى کشورى و سازمان هواشناسى است که در زمان پرواز اعلام‌شده است نه آنچه ادعا می‌شود.
او در ادامه افزود: بر اساس گزارش منتشرشده از سوى دفتر سوانح و حوادث سازمان هواپیمایى کشورى، آخرین اطلاعات هواشناسى که از طرف فرودگاه یاسوج در ساعت ٩ و ١٩ دقیقه بامداد روز سانحه به خلبانان پرواز ATR ارائه‌شده است، میزان باد آرام و دید فرودگاه بیش از ١٠ کیلومتر بوده است. بنابراین خلبان پرواز موظف به بررسى وضعیت هواى فرودگاه و مسیر پرواز بوده و بایستى براى آغاز طرح تقرب تصمیم می‌گرفته است. شرکت هواپیمایى آسمان دستورالعمل‌های لازم در این زمینه را صادر کرده بوده است و هواپیمایى آسمان هیچ هشدارى را از برج مراقبت فرودگاه یا سازمان هواشناسى دریافت نکرده بوده است.
علایی در خصوص زمین‌گیر شدن هواپیماهای ATR شرکت هواپیمایی آسمان نیز گفت: زمین‌گیر کردن هواپیماى ATR آسمان پس از سانحه، یک اقدام احتیاطى از سوى سازمان هواپیمایى کشورى بود که باعث تعجب و شگفتى کارخانه سازنده هواپیماهاى ATR شد. این اقدام غیر لازم، باعث شد تا مسافرین زیادى که از قبل بلیت خریده بودند به مقصد نرسند و اعتبار این هواپیما که اخیراً تعدادى از آن‌ها از سوى هواپیمایى جمهورى اسلامى ایران خریدارى و به کشور واردشده است، در افکار عمومى زیر سؤال برود.
مدیرعامل شرکت هواپیمایی آسمان، ابراز کرد: تاکنون هواپیمایى آسمان از این اقدام غیرضروری، میلیاردها تومان خسارت‌دیده و نگرانى در بین خلبان‌ها و کارکنان پروازى این نوع هواپیما پدید آمده است. در حال حاضر هواپیمایى آسمان در حال مذاکره با سازمان هواپیمایى کشورى براى آغاز مجدد پروازهاى هواپیماهاى ATR است.
او در خصوص عدم عذرخواهی از خانواده قربانیان تصریح کرد: شرکت هواپیمایى آسمان طى اطلاعیه‌ای از بروز این سانحه عذرخواهى کرد و به‌تمامی ملت ایران و خانواده‌های عزادار تسلیت گفت. جناب آقاى دکتر على ربیعى وزیر محترم نیز در پیام خود که در سالروز ولادت حضرت فاطمه زهرا سلام‌الله علیها منتشر شد، ضمن تسلیت به خانواده‌های مصیبت دیدگان این سانحه، عذرخواهى کردند.

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…