شنبه, 12 اسفند 1396 ساعت 09:33

آغاز به کار و ناکامی خطوط هوایی در سال 2017


نشریه فلایت گلوبال گزارش می دهد که 39 شرکت هواپیمایی در طی هشت ماه نخست سال 2017 تاسیس شده که 37 عدد از آن عملیات پروازی خود را متوقف یا پروازهایشان را تعلیق کرده اند.
این 39 خط هوایی جدید شامل شرکت های زیر مجموعه خطوط هوایی بزرگتر نیز می شود که برای ورود به بازارهای جدید یا همانند ایزی جت اروپا، جهت اطمینان از ادامه دار بودن عملیات پروازی پس از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا ایجاد شده اند.
یکی از خطوط هوایی راه اندازی شده جدید ، شرکت کم هزینه و دور برد آی اِی جی است. این خط هوایی پروازهایش به خارج از بارسلونا را از ماه ژوئن آغاز کرده و رقیبی برای خط هوایی نروژین محسوب می شود که از همان فرودگاه پروازهای دور برد انجام می دهد.
این شرکت با هواپیماهای ایرباس 330 در اختیار خط هوایی خواهر خوانده خود یعنی ایبریا به بوینس آیرس، لوس آنجلس، اوکلند و پونتا کانا کار خود را آغاز کرده است. آی ای جی در ماه دسامبر فرودگاه اورلی پاریس را به عنوان ایستگاه عملیاتی دوم این شرکت اعلام کرد که شامل عملیات واحد دیگری از آی ای جی یعنی "اُپن اسکایز" نیز می شود.
گفتنی است که بریتیش ایرویز مالک اپن اسکایز است که با هواپیماهای بوئینگ 757 و 767 در مسیر اروپا به آمریکا پرواز می کند . این شرکت اعلام کرده که از تابستان 2018 به کار خود پایان خواهد داد.
ایر فرانس و کی ال ام نیز از ابتدای ماه دسامبر عملیات هیبریدی مشترک خود را با نام "جون" آغاز خواهند کرد. در ابتدا این پروازها از فرودگاه دوگل پاریس به بارسلونا، برلین، لیسبون و پورتو انجام خواهد شد و در ادامه از تابستان 2018 با پروازهای دور برد به فورتالزا در برزیل و ماهی در سیشل پیگیری خواهد شد.
در روسیه، شرکت ازیموث پروازهای خود را از فرودگاه روستوف آن دون آغاز کرد و سپس به یکی از نخستین مستاجران فرودگاه جدید این شهر با نام پلاتوف تبدیل شد که از 7 دسامبر کار خود را شروع کرد. در حالی که طبق قوانین روسیه، خطوط هوایی پیش از آغاز پروازهای بین المللی خود باید دو سال در داخل کشور پرواز کنند، اما شرکت هواپیمایی ازیموث از قبل به دنبال آن بود که اجازه شروع مسیرهای پروازی در اتحادیه اقتصادی اورآسیا (ایی ایی یو) را به دست آورد. در همین حال واحد کم هزینه شرکت هواپیمایی آذربایجان ایرلاینز با نام بوتا ایرویز عملیات خود را از ماه سپتامبر آغاز کرده است.
اما خط هوایی سوئیسی پودایر که قرار بود خدمات خود را از فرودگاه سیون در سوئیس از اوایل زمستان امسال آغاز کند، آغاز کار خود را به سال 2018 موکول کرده است تا بتواند با سرمایه گذاران جدید مذاکره کند.
گام های جدید در منطقه آمریکای لاتین
شیلی جدیدترین کشور در آمریکای لاتین است که گروه سرمایه گزاری ایندیگو به دنبال آن است. این گروه در ادامه سیاست پشتیبانی از خطوط هوایی کم هزینه، شرکت جت اسمارت مستقر در شهر سانتیاگو را با هشت مقصد محلی از اواخر ماه ژوئیه عملیاتی کرده است. به گفته مدیرعامل جت اسمارت، این شرکت کار خود را با تعدادی ای320 نئو آغاز کرده و تصمیم دارد ناوگان خود را به حداقل هشت فروند هواپیمای بدنه باریک ایرباس گسترش دهد.
به گفته وی، این خط هوایی تصمیم دارد پروازهای خود به پرو نیز آغاز کند. پرو بازاری است که یک شرکت کم هزینه دیگر نیز پیش از این در سال جاری پروازهای خود را به آن گسترش داده است. ویوا ایر دومین شرکت هواپیمایی در این منطقه است. ویوا ایر پرو فعالیت خود را از ماه مه و در ابتدا با استفاده از دو فروند ای320 در هفت مقصد محلی آغاز کرده است.
در پاسخ به بازار تازه گشوده شده صنعت هوانوردی آرژانتین، سه شرکت هواپیمایی جدید در طی سال 2017 پیشرفت هایی در آغاز عملیات پروازی خود داشته اند.
آویانکا آرژانتین که تحت مالکیت سهامدار بزرگ شرکت کلمبیایی آویانکا یعنی سینرژی قرار دارد، پروازهای خود را از 21 نوامبر با هواپیمای ای تی آر-72 سری 600 آغاز کرده است. این خط هوایی تصمیم دارد فعالیت خود را در ابتدا با پرواز به بوینس آیرس، روزاریو و مار دل پلاتا آغاز کند.
شرکت هوایی نوپای کم هزینه فلای بُندی نخستی هواپیمای بوئینگ 800-737 خود را با شروع پروازهایش دریافت کرده است. درهمین حال، زیرمجموعه جدید شرکت نروژین در آرژانتین تصمیم دارد پروازهای بومی و منطقه ای خود را از سال جدید آغاز کند و از این طریق خدمات خود در بوینس آیرس را به فرودگاه گتویک لندن مرتبط سازد. این سرویس جدید از ماه فوریه آغاز می شود.
در منطقه خاورمیانه شرکت هوایی سعودی عملیات پروازی کم هزینه جدیدی را آغاز کرده است. فلای دیل پروازهای داخلی خود را از ماه سپتامر و با استفاده از هشت فروند ایرباس ای320 آغاز کرده است. این هواپیماها از شرکت دبی ایرواسپیس اینترپرایز اجاره شده است.
شرکت نوپای عمانی سلام ایر خدمات خود را از ماه ژانویه آغاز کرده است. این شرکت در ابتدا پروازهای خود را در مسیر داخلی مسقط به سلاله آغاز کرد، اما در ادامه پروازهایی به دبی و شهرهای عربستان سعودی مانند جده و مدینه و همین طور کراچی و سیالکوت در پاکستان برقرار ساخته است.
در همین حال، شرکت کویتی وطنیه ایرویزعملیات پروازی خود را دوباره از تابستان امسال با دو فروند ایرباس ای320 آغاز کرده است. این شرکت 6 سال پیش پروازهای خود را به حالت تعلیق درآورده بود ولی در ماه ژوئن مجددا تاییدیه صلاحیت عملیات هوایی خود را دریافت کرد. این شرکت در جریان نمایشگاه هوایی دبی در ماه نوامبر اعلام کرده است که در برنامه رشد خود در مرحله مقدماتی برای امضای قراردادی جهت خرید 25 فروند ایرباس ای320 نئو است.
تعلیق ها
دو شرکت هواپیمایی معتبر اروپایی در پاییز سال 2017 به دلیلی مشکلات مالی طولانی مدت از آسمان به زمین کشیده شدند. این دو شرکت ایر برلین و مونارش ایرلاینز نام دارند.
ایر برلین، شرکت هواپیمایی عضو وان ورلد پس از آنکه اتحاد ایرویز سهامدار اصلی این شرکت از قبول سرمایه گذاری بیشتر در این خط هوایی آلمانی خودداری کرد مجبور به آغاز پروسه اعلام ورشکستگی شد. در ادامه چندین برنامه جهت بازسازی این خط هوایی موفقیت آمیز نبود.
در نتیجه ایر برلین که چندین مالک مختلف را تجربه کرده است، متعاقب آن پس از دریافت چندین پیشنهاد با شرایط مختلف از سوی ایزی جت و لوفت هانزا، آخرین پرواز خود را با این نام در پایان اکتبر انجام داد.
ایزی جت از هواپیماها و مسیرهای ایر برلین برای برقراری پرواز از فرودگاه برلین استفاده می کند، در حالی که لوفت هانزا که از پیش قرارداد اجاره ای با ایر برلین داشت سرمایه هایی شامل خط هوایی منطقه ای ال جی دابلیو را در اختیار گرفت.
این گروه سپس به دنبال تصاحب شرکت هواپیمایی اتریشی نیکی افتادند اما تنظیم کنندگان رقابت در اروپا خاطر نشان کردند که راه های اصلاحی پیشنهاد شده از سوی لوفت هانزا برای مالکیت شرکت نیکی را تایید نخواهند کرد. این امر سبب شد تا در نیمه ماه دسامبر پیشنهاد دهندگان مطمئن جدید برای نیکی و دارایی های آن به تکاپو بیفتند. مدیران در حال گفتگو با چهار خریدار هستند و تصمیم دارند تا پایان امسال این قرارداد را نهایی کنند.
یکی دیگر از سرمایه گذاری های پیشین اتحاد ایرویز در اروپا در شرکت منطقه ای سوئیسی داروین ایرلانیز بود که این شرکت هم در سال 2017 به فعالیت خود پایان داد. این خط هوایی خاورمیانه ای سهام 33 درصدی خود را که چهار سال پیش خریده بود به فروش گذاشت. در آن دوران شرکت داروین کار خود را به عنوان اتحاد ریجنال آغاز کرده بود.
به دنبال این امر شرکت هوایی داروین فعالیت خود را به عنوان آدریا ایرویز سوئیس ادامه داد، اما در اواخر ماه نوامبر در صف تجدید ساختار تحت قوانین ورشکستگی قرارگرفت که نشان دهنده تاثیر نامطلوب بازار است. سپس در ماه دسامبر دادگاه سوئیس برای این خط هوایی اعلام ورشکستگی کرده و انحلال آن را اعلام کرد.
همچنین پس از آنکه شرکا قطع هزینه های ییشنهاد شده را رد کردند، شرکت اتحاد تزریق سرمایه به سومین شرکت اروپایی یعنی آلیتالیا را نیز قطع کرد. مدیران این شرکت هواپیمایی ایتالیایی در حالی به دنبال سرمایه گذاران جدید برای خط هوایی خود هستند که از دریافت وام برای ادامه فعالیت خود تا تابستان سال آتی و زمان نوسازی خود اطمینان یافته اند.
آلیتالیا و ایر برلین در کنار دیگر عوامل موثر، به شدت در حال تقلا در بازار رقابتی پروازهای کوتاه برد اروپا بودند که همین موضوع در از میان رفتن خط هوایی بریتانیایی مونارش نیز موثر بوده است. خط هوایی مونارش پس از آنکه نگرانی های امنیتی به میزان تقاضای گردشگری در بازار شمال آفریقا و ترکیه ضربه وارد کرد خود را به ناگاه تحت فشار در بازار بریتانیا و مدیترانه ای یافت. این خط هوایی نیز پس از مشکلات ایجاد شده از صبح دوم اکتبر پروازهای خود را متوقف کرد.
عدم موفقیت ایسترن برای ادامه فعالیت
6 سال تلاش برای زنده نگه داشتن برند ایسترن ایر لاینز با خط هوایی کم هزینه جدید که در منطقه بازار دریای کارائیب و آمریکای لاتین از میامی ایالات متحده به فعالیت بپردازد در ماه نوامبر زمانی که تنظیم کنندگان مقرارت ایالات متحده صلاحیت اقتصادی آن را برای فعالیت لغو کردند به پایان رسید. این موضوع بیش از دو ماه پس از آن انجام شد که این شرکت هواپیمایی عملیات پروازی خود را به دنبال فروخته شدن به شرکت چارتری لوکس سوئیفت ایر خاتمه داد.
این شرکت هوایی صلاحیت عملیات پروازی خود را پس از خاتمه فعالیت خود در 7 سپتامبر به اداره هوانوردی فدرال آمریکا تسلیم کرده بود. مالک جدید ایسترن ایر لاینز شرکت سوئیفت ایر است که در شهر فونیکس مستقر است.
در همین حال اد وگل یکی از موسسان شرکت ایسترن ایر لاینز احیا شده به دنبال آن است تا گواهینامه صلاحیت عملیات هوایی شرکت چارتری و باری از میان رفته ورلد ایروز را به دست آورد. این آغاز جدید برنامه ای برای انجام تلاشی دیگر در جهت تاسیس خط هوایی کم هزینه برای بازار منطقه آمریکای لاتین و دریای کارائیب است.
در همین حال شرکت آیلند ایر که در هاوایی مشغول به فعالیت بود نیز پروازهای خود را از نوامبر، یک ماه پس از قرار گرفتن پرونده اش در فصل یازدهم برنامه حفاظت ورشکستگی متوقف ساخت. شرکت هواپیمایی هاوائین ایرلاینز پیشنهادی برای تملک بخشی از دارایی های این شرکت ارائه کرده است.
در سال های اخیر تنها چندین بازار به چالش انگیزی ونزوئلا بوده است. مشکلات ویرانگر طولانی مدت میزان درآمدهای حاصله با ارز داخلی این کشور را پایین آورده است و همین امر سبب شده است تا بسیاری از شرکت های هواپیمایی بین المللی پروازهای خود را به ونزوئلا کاهش داده یا قطع نمایند.
در همین حال، شرکت های هواپیمایی ونزوئلایی نیز مجبور شده اند تا هواپیماهای خود را زمینگیر کرده و خدمات خود را به دلیل مشکلات ناشی از دستیابی به ارزهای خارجی جهت پرداخت هزینه های قطعات یدکی و دیگر خرج ها متوقف سازند. سپس در ماه اوت، ایروپستال قدیمی ترین خط هوایی ونزوئلا مجبور شد عملیات پروازی خود را به دنبال گسترش بحران این کشور به خطوط هوایی بومی تعطیل نماید.
چالش های موجود در این منطقه مشکلاتی را نیز برای اینسل ایر ایجاد کرده و سبب شده است تا در ماه ژوئن زیرمجموعه این شرکت در اروپا در صف ورشکستگی قرار گیرد. شرکت اینسل ایر اروپا حتی پیش از ورود به مرحله ورشکستگی از ماه ژوئن زمینگیر شده بود اما همکار این شرکت در شهری دیگر به پرواز با هواپیماهای فوکر 50 و ارتباط میان مستعمرات هلندی در دریای کارائیب ادامه می دهد.
در آسیا، اجازه فعالیت خط هوایی هندی ایر کاستا توسط مدیریت اداره هوانوردی غیرنظامی این کشور به دنبال سه ماه عدم فعالیت تعلیق گردید. این شرکت در 28 فوریه به دنبال مشکلات مالی پروازهای خود را متوقف ساخته بود.
در همین حال تلاش ها برای از سرگیری پروازهای دیگر شرکت هندی یعنی ایر پگاسوس ادامه دارد. این قرارداد در ابتدای سال به حقیقت پیوست و شرکت فلای ایزی سهام ایر پگاسوس را در اختیار گرفته و از ماه مارس بر روی آغاز دوباره پروازها کار کرد. اما هنوز این پروازها آغاز نشده است.
گزارش های محلی گویای آن است که ایر پگاسوس سرمایه گذار جدیدی پیدا کرده است و تلاش بر این است که خدمات آن در سال 2018 پی گرفته شود.
دیگر خط هوایی هندی که از هواپیماهای ای تی آر استفاده می کند، کارنیوال نام دارد که از اوایل سال جاری پروازهای خود را به حالت تعلیق در آورده بود.
در همین حال خط هوایی دیگر هند مگا مالدیوز ایرلاینز از ابتدای ماه مه به منظور پیگیری برنامه تجدید ساختار خدمات خود را معلق کرده است. این شرکت تعلیق خود را موقتی دانسته و اظهار داشته است که بر روی تجدید ساختار مالی و نوسازی خود کار می کند. این شرکت هنوزفعالیت دوباره خود را آغاز نکرده است.
درجایی دیگر، شرکت هواپیمایی بومی ترکیه بوراجت، که در این سال به مالیکت هلدینگ اس بی کی در آمده است، از ماه آوریل به منظور تجدید ساختار پروازهای خود را معلق ساخته است و در نظر دارد تا در سال 2018 پروازهای برنامه ای خود را از سر گیرد.
یکی از بزرگترین تلفات در میان خطوط هوایی در سال 2016 متعلق به شرکت هواپیمایی تایوانی ترنس آسیا ایرویز بود که از ماه نوامبر آن سال پروازهای خود را به حالت تعلیق در آورد. در ژانویه 2017، سهامداران این شرکت رای به انحلال این شرکت و حقوق مسیرهای هوایی آن دادند.

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…