سه شنبه, 15 تیر 1400 ساعت 15:20

اصالت قطعات هواپیما چگونه تایید می شوند ؟


در تاریخ 2 ژوئیه امسال ، یک فروند بوئینگ 737 باری در سواحل دریای هاوایی فرود آمد. هر دو خلبان نجات یافتند و به دلیل مهارت ماهرانه در این حادثه مورد ستایش قرار گرفتند. آنها موفق شدند در دل شب هواپیما را با دو موتور معیوب روی آب بنشانند.
عمق آب در نقطه فرود حدود 150 فوت (تقریبا 46 متر) بود ، این عمق برای شنا کمی زیاد است ولی برای عملیات نجات نسبتاً کم است. از آنجا که تلاش ها برای ارزیابی آسیب های زیست محیطی و بررسی علت این حادثه در جریان است ، این احتمال وجود دارد که 737 در آینده نزدیک از آب خارج شود.
ولی از شما می پرسم، اگر شرکت هواپیمایی هواپیمای غرق شده خود را بازیابی کند ، چه کاری با آن انجام می دهد؟ سرنوشت هواپیماهای بازیابی شده چیست و آیا می توان آنها را به وضعیت پرواز بازگرداند؟ پاسخ این سوال کمی پیچیده است.
کاملاً واضح است که هواپیما پس از فرود آمدن در آب بسیار آسیب می بیند. بدنه تغییر شکل می دهد و گاهی اوقات کاملا از بین می رود . علاوه بر این ، آب شور دریا بسیار خورنده است و می تواند به سرعت به اجزای حساس آسیب برساند. بنابراین ، هواپیما حتی اگر بازیابی شود ، احتمال پرواز دوباره آن وجود ندارد.
هواپیماهایی که از آب بیرون کشیده می شوند ، معمولاً در موزه ها به نمایش در می آیند . مانند هواپیمای ایرباس320 که در رودخانه هادسون به سال 2009 فرود آمد ، اکنون در موزه هواپیمایی کارولینا زندگی می کند .
اما اگر حادثه به اندازه کافی چشمگیر نباشد ، هواپیما از رده خارج می شود ولی قطعات آن چه سرانجامی پیدا می کند ؟ در سقوط پرواز 965 خطوط هوایی آمریكن در سال 1995 تعداد زیادی از اجزای مختلف بوئینگ 757 در بازار سیاه یافت شد كه منجر به برخورد شدید مقامات هواپیمایی گردید.
خرید و استفاده از این قطعات در بسیاری از موارد غیرقانونی است ، زیرا فروشنده دارای مجوز قطعات هواپیما باید فرم عدم تصادفات / حوادث (AICS) را امضا کند تا تعهد دهد این قطعه در هیچ حادثه ای دخیل نبوده است. این فرم توسط یاتا و بسیاری از مقامات هواپیمایی کشوری تدوین شده است .
با امضای AICS ، فروشنده نشان می دهد که هیچ یک از هواپیماها و قطعات نصب شده تحت فشار یا گرمای شدید (مانند خرابی موتور ، تصادف یا آتش سوزی) نبوده و یا در آب نمک غوطه ور نشده اند .

 

اخبار هواپیمایی

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…