ویزای مولتی کانادا | وقت سفارت کانادا | وقت سفارت آمریکا | وقت سفارت انگلیس| ویزای شینگن| ویزای ازبکستان| تور باکو

شنبه, 19 خرداد 1397 ساعت 13:11

تاثیر افزایش قیمت سوخت بر خطوط هوایی ( 1 )


در تاریخ 11 مه 2018، انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی (یاتا) برآورد کرد که میانگین قیمت سوخت جت برای این سال به بالاتراز 80 دلار برای هر بشکه خواهد رسید که برای خطوط هوایی بسیار ترسناک خواهد بود. به این ترتیب به نظر می رسد که هزینه سوخت در سال 2018 برای صنعت هوانوردی تجاری در دنیا به 39.3 میلیارد دلار برسد. اما آیا بالا رفتن قیمت نفت تنها بر روی شرکت های هواپیمایی تاثیر خواهد گذاشت؟ حداقل برای شرکت هواپیمایی رایان ایر، افزایش قیمت سوخت ممکن است باعث حذف رقبای ضعیف تر این شرکت از صحنه گردد.
در مورد رایان ایر
رایان بزرگترین خط هوایی اروپایی اعلام کرده است که درآمد سالانه این شرکت از ماه مارس آتی، به دنبال دست و پنجه نرم کردن این خط هوایی با افزایش فاجعه بار حقوق کارکنان که از سپتامبر 2017 آغاز شده است، تا 14 درصد افت نشان خواهد داد. اما این خط هوایی کم هزینه باید خود را برای افزایش نرخ سوخت نیز آماده کند، به همین دلیل با اضافه کردن هزینه های نیروی کار به این مورد، چشم انداز سال 2019 رایان ایر چندان خوش بینانه به نظر نخواهد رسید.
بر اساس گزارش های مالی رایان ایر که در 21 مه 2018 منتشر شده است، سود یک ساله شرکت 10 درصد افزایش نشان می دهد و به 1.45 میلیارد دلار تا پایان سال مالی این شرکت یعنی 31 مارس 2018 رسیده است. این شرکت هواپیمایی در گزارش خود اظهار کرده است: "ما خرسندیم که اعلام کنیم علی رغم حاشیه خالص بدون تغییر 20 درصدی درآمدها، و همین طور 3 درصد کاهش کرایه های هوایی، 10 درصد افزایش سود را گزارش می کنیم. این در حالی است که در این سال در اروپا ظرفیت صندلی ها از مسافران بیشتر بود که منجر به کاهش نرخ کرایه ها گردید، هزینه سوخت افزایش داشت و به علاوه می بایست شوک ناشی از افزایش نرخ دستمزدها در سپتامبر 2017 را نیز پشت سر می گذاشتیم."
اما نرخ پایین تر کرایه ها و قیمت بالاتر سوخت باعث تغییر در محاسبات مالی رایان ایر در سال 2019 شده است. به طور کل، انتظار می رود که میزان سود شرکت از 1.35 میلیارد دلار سود سالیانه فعلی، کاهش نشان داده و به 1.25 میلیارد دلار در طی 12 ماه آتی برسد. این شرکت همچنین پیش بینی می کند که در سال جاری 9 درصد افزایش هزینه ها را به دلیل افزایش دستمزد خدمه پرواز و هزینه سوخت تجربه کند (این میزان بدون در نظر گرفتن سوخت 6 درصد خواهد بود) که برابر با 400 میلیون دلار هزینه اضافی می باشد. همچنین رایان ایر اعتقاد دارد که سوخت هم چنان برای 24 ماه آینده بخش بزرگی از هزینه های شرکت را شامل خواهد شد. این شرکت باید خود را برای تغییرات قیمت سوخت در سال های آتی آماده سازد. در حال حاضر نرخ سوخت در حدود 58 دلار به ازای هر بشکه است.
مواجه شدن با هزینه سربار سوخت
این شرکت ایرلندی پیش بینی می کند که افزایش قیمت نفت خام نه تنها در کوتاه مدت موجب افزایش فشار بر خطوط هوایی می شود، بلکه این روند می تواند تا پایان سال جدید به ایجاد موج جدیدی از ورشکستی خطوط هوایی بینجامد. به گفت مدیر عامل رایان ایر مایکل اولری در مصاحبه با بلومبرگ، " رسیدن قیمت نفت به حدود 80 دلار در هر بشکه در اوایل زمستان می تواند سبب ایجاد بحران شدیدی در صنعت گردد. برخی از این خطوط هوایی که در زمانی که قیمت نقت 40 دلار در هر بشکه بود می توانستند درآمد کسب کنند، دیگر با افزایش قیمت سوخت قادر به ادامه حیات نخواهند بود."
اولری اعتقاد دارد سرعت نوسان قیمت ها، چشم انداز سال جاری را تعیین خواهد کرد. به گفته او، سودآوری تا حد زیادی به این بستگی دارد که آیا افزایش نرخ سوخت منجر به خروج زود هنگام شرکت های هواپیمایی ضعیف تر مانند شرکت هواپیمایی دور برد و کم هزینه نروژین ایر شاتل، کاهش ظرفیت ها و تعدیل نرخ کرایه ها خواهد گردید یا اینکه آنان در طی زمان به حیات خود ادامه داده و از نابودی نجات خواهند یافت. البته، دور جدید از میان رفتن شرکت های هواپیمایی در اروپا می تواند به برخی از خطوط هوایی به دلیل نابودی رقبایشان سود برساند.
بر طبق اشاره اینوسترز بیزنس دیلی، شرکت هواپیمایی نروژین از جمله شرکت های هواپیمایی است که در بازار هوایی منطقه آتلانتیک، به نفع سه خط هوایی بزرگ آمریکایی دلتا، یونایتد و آمریکن دچار کاهش سود شده است. از این رو هشدار اعلام شده از سوی رایان ایر می تواند حداقل خبر خوبی برای برای برخی از خطوط هوایی ایالات متحده باشد. اما در خارج از اروپا، این نگرانی وجود دارد که خروج ایالات متحده از توافق اتمی با ایران سبب کاهش سود شرکت های هواپیمایی گردد. به گفته بلومبرگ، قیمت نفت در روز اعلام خبر خروج ایالات متحده از برجام به بالاترین میزان در طی سه سال گذشته افزایش یافت.

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…